Wampir to osobnik nieśmiertelny, nie może zatem się zestarzeć, czy umrzeć śmiercią naturalną, odporny jest także na wszelkie choroby. Gdy wampirem zostaje dziecko, wówczas nie ma ono szans na to, by dorosnąć i dojrzeć. Obecna kultura przedstawia nam wampiry jako istoty, które najłatwiej unicestwić przy użyciu srebrnego krzyżyka, osinowego kołka, wody święconej czy czosnku. Wierzenia te mają swoje źródła w dawnych przekazach i są poróżnione między sobą w zależności od kultury.
Nawet dziecko wie, że wampiry nie są pozbawione słabych punktów. Z filmów czy opowiadań wiemy, że unikają wody święconej, znaku krzyża, egzorcyzmów, boją się światła słonecznego, a co za tym idzie - śpią za dnia w ciemnych trumnach. Nie każdy jednak wie, jak z wampirami rozprawiano się za dawnych czasów.
Słowiańskie religie nakazywały ciałopalenia, ażeby zmarły nie mógł powrócić na ziemię pod postacią upiora i mścić się na swoich bliskich. Wprowadzono także środek zapobiegawczy w postaci świeżego czosnku, który wywieszano przed domami w celu odstraszania wampirów. Na Węgrzech rozpowszechniono zwyczaj wbijania wampirom kołka w serce czy przybicie w świątyni. W Bułgarii wampiry pozbawiano życia a następnie otaczano ich groby dziką różą, dodatkowo odprawiano specjalne rytuały mające na celu zamknięcie duszy wampira w słoju a następnie jego spalenie. W Rumunii często praktykowanym sposobem na zabicie wampira było odcięcie głowy. Szkoci preferowali zabijanie upiorów zimnym żelazem, Germanie zaś posypywanie grobów makiem.
Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się wampira będzie zatem zastosowanie kołka osinowego prosto w serce bądź wystawienie krwiopijcy na działanie światła słonecznego. Niektóre źródła podają, że wypicie krwi umarłego może zakończyć się dla wampira śmiercią, inne, że istoty te są niewrażliwe na ogień, jeszcze inne, że po odcięciu głowy, wampir jest w stanie się zregenerować.
Co ciekawe, ponoć dla wampirów picie krwi jest czymś w rodzaju uzależnienia alkoholowego dla człowieka i robią to tylko dla relaksu, czy lepszego samopoczucia. Można się spierać w tej kwestii z racji na to, że bardziej powszechnym jest przekonanie, że wampiry wypijaną krwią zaspokajają głód, który my odczuwamy mając pusty żołądek.
Jako ciekawostkę dodam, że w "Kronikach Wampirzych" autorstwa Anne Rice zrodziło się przekonanie jakoby wampir ginął bezpowrotnie po wypiciu ostatniej kropli krwi swojej ofiary. Wraz z tą kroplą wypijał śmierć swojej ofiary, w efekcie sam umierał.